U ovom članku istražit ćemo moguće razloge zašto su vaši hormoni neuravnoteženi, te ponuditi praktične savjete kako to ispraviti. Nekad je super kad Vam hormoni 'luduju', ali ne u ovom smislu...
Mnoge žene koriste sintetičku kontracepciju kako bi regulirale ciklus ili spriječile trudnoću. Iako su učinkoviti, mogu značajno utjecati na hormonalnu ravnotežu. Istraživanja pokazuju da sintetički hormoni mogu smanjiti prirodnu proizvodnju hormona u tijelu, što može dovesti do raznih problema, uključujući nepravilnih ciklusa i promjena raspoloženja (González et al., 2020).
Uzimanje dodataka vitamina A, D, B6 i omega-3 i omega-6 masnih kiselina može značajno poboljšati hormonalnu ravnotežu. Ovi nutrijenti igraju ključnu ulogu u proizvodnji i regulaciji hormona. Na primjer, vitamin D pomaže u regulaciji estrogena i testosterona, dok omega-3 masne kiseline podržavaju funkciju mitohondrija, što je važno za energiju i metabolizam (Kelley et al., 2017).
Kronične dijete i restriktivne prehrambene navike mogu ženskom tijelu uzrokovati veliki stres, što može dovesti do neravnoteže hormona. Tijelo, kada je pod stresom, proizvodi više kortizola, što može ometati hormonalni sustav (Gómez-Pinilla, 2008). Umjesto toga, usredotočite se na uravnoteženu prehranu koja uključuje raznoliku hranu bogatu nutrijentima.
Kozmetički proizvodi često sadrže štetne kemikalije koje mogu utjecati na hormonalnu ravnotežu. Sastojci poput parabena i ftalata mogu poremetiti prirodno lučenje ženskih hormona, ometajući prirodnu ravnotežu hormona u tijelu. Odabir prirodnih i organskih proizvoda može pomoći u smanjenju izloženosti ovim toksinima (Rudel et al., 2011).
Iako se često naglašava važnost redovitih obroka, prečesti obroci i užine mogu uzrokovati stalne oscilacije šećera u krvi i inzulina, što može negativno utjecati na hormone. Pokušajte prakticirati intermittent fasting (povremeni post) ili odvojiti obroke kako biste omogućili tijelu da se odmori i stabilizira hormone.
Mitohondriji su energetski centri stanica i igraju ključnu ulogu u hormonalnoj ravnoteži. Nedostatak hranjivih tvari koje podržavaju mitohondrije, poput koenzima Q10 i vitamina B, može dovesti do smanjenja energetske razine i neravnoteže hormona. Uključivanje hrane bogate ovim nutrijentima, poput orašastih plodova i lisnatog povrća, može biti korisno, kao i uzimanje istih kroz dodatke prehrani.
Iako je vježbanje ključno za zdravlje, prekomjerno vježbanje, posebno kardio, može uzrokovati porast kortizola i smanjenje estrogena i progesterona, što može negativno utjecati na menstrualni ciklus i opću hormonalnu ravnotežu (Timmons et al., 2016). Usmjerite se na uravnotežen program koji uključuje i trening snage, tj. vježbe vlastitom težinom ili utezima.
Nedostatak sunčeve svjetlosti može utjecati na razinu vitamina D, što je ključno za hormonalnu ravnotežu. Sunčeva svjetlost također igra ulogu u regulaciji melatonina, hormona koji utječe na san i raspoloženje. Pokušajte provesti više vremena na otvorenom, posebno tijekom sunčanih dana.
Zdrave masti, poput onih iz avokada, orašastih plodova i maslinovog ulja, bitne su za hormonalnu ravnotežu. Masti pomažu u proizvodnji hormona, a njihov nedostatak može uzrokovati probleme s plodnošću i menstrualnim ciklusom. Uključite ove namirnice u svoju prehranu kako biste podržali svoje hormone.
Hormonalna ravnoteža je kompleksan proces koji zahtijeva pažnju na više aspekata našeg života. Smanjenjem sintetičkih hormona, dodavanjem ključnih nutrijenata, izbjegavanjem kroničnih dijeta i odabirom prirodne kozmetike, možete značajno poboljšati svoje hormonsko zdravlje. Zapamtite, važno je slušati svoje tijelo i donositi odluke koje će ga podržati.
Već ste na mobitelu?
Naručite odmah i Verdi...
...svježe, sočno i netretirano!
dostava ISTI DAN
Verdi Farm MarketFirma
OIB: 23568488873
Susedgradska 3
10 000, Zagreb
LMB 1759 Export
Platne metode