Natrag
Darivanje s mjerom – pronalaženje ravnoteže u blagdanskoj euforiji

Darivanje s mjerom – pronalaženje ravnoteže u blagdanskoj euforiji

12.12.2024.
2 min
Blagdansko vrijeme donosi poseban osjećaj radosti, veselja, topline i zajedništva.

Roditelji, u želji da razvesele svoju djecu, kupuju brojne poklone, kao da je blagdanska radost i dječja sreća proporcionalna broju šarenih vrećica i kutija ispod božićne jelke. Poneseni blagdanskom euforijom odlazimo u trgovačke centre upuštajući se u prekomjerno kupovanje i gomilanje stvari za trenutni osjećaj sreće i uzbuđenja. Međutim, prava čarolija blagdana leži u zajedničkim obiteljskim trenucima i povezanosti. Darovi su samo dodatak, a postavljanje granica u darivanju ključno je za očuvanje te obiteljske čarolije.

1

Granice u darivanju: manje je više

Izazov svakog roditelja za vrijeme blagdana je pronaći ravnotežu između želje za usrećiti svoje dijete i zadržati mjeru u darivanju. Poneseni blagdanskom radošću često zaboravljamo kako su dječje želje beskonačne. Prekomjernim darivanjem djece, materijalnim stvarima, stvaramo suprotan efekt od željenog. Umjesto dječje radosti, ushićenja i uzbuđenosti poklonima javlja se zasićenost i ravnodušnost. Zašto?

Pretjerana količina darova zbunjuje djecu, smanjuje im koncentraciju, gube želju i interes za istraživanjem igračaka. Prvotni osjećaj euforije i sreće oko nove igračke vrlo brzo blijedi, a igračke ostaju zaboravljene na dnu kutije.

Postavljanjem određenih granica u darivanju pomažemo djeci cijeniti ono što imaju. Umjesto gomilanja istih igračaka i proizvoda istražite njihovu kvalitetu, simboliku i na koji način mogu doprinijeti dječjem razvoju, obogaćivanju simboličke igre i kreativnosti. Primjerice, društvene igre su odličan način provođenja zajedničkog obiteljsko vremena, dok dječje knjige ili edukativni setovi potiču razvoj dječje mašte, logičkog mišljenja, pažnje i koncentracije.

Što kada djeca izgube interes?

Djeca su prirodno znatiželjna, vole otkrivati, istraživati i isprobavati nove stvari. Međutim, kada se nađu u situaciji brojnih opcija i izbora, početna znatiželja se gubi, te dolazi do zbunjenosti i preopterećenosti. Prekomjernim darivanjem možemo kod djece stvoriti osjećaj „nezasitnosti“ , djeca će stalno tražiti nešto novo jer su naučila da sve dolazi u obilju.

U situaciji kada se pred djecom nalazi hrpa igračaka, vrlo često ne znaju s čime će se igrati. Preveliki broj igračaka raspršuje njihovu pažnju zbog čega se ne mogu dovoljno dugo zadržati u aktivnosti i razviti pravi interes za istu. U želji da isprobaju sve igračke, ne posvete dovoljno vremena istraživanju istih, gubi se početni interes za igračkom, a igra postaje dosadna.

Postavljanjem granica u darivanju djeca uče da prava radost nije u broju poklona već u njihovom značenju.

2

Postavljanje granica u darivanju

Postavljanje granica u darivanju ne znači da djeci nećemo kupovati poklone, da neće dobivati poklone, već da ćemo promišljeno birati smislene poklone. Evo kako:

  1. Pravilo četiri poklona: kod kupovanja poklona pripazite da budu: nešto što dijete želi, nešto što mu treba, nešto za čitanje i nešto za nošenje. Ovo pravilo pomaže u smislenom darivanju.
  2. Uključite dijete u odabir: iskoristite blagdane za razgovor s djetetom o njegovim željama, potrebama, kako prepoznati što stvarno želiš, što mu treba, kako se nositi s emocijama kada ne dobi ono što želi.
  3. Igračke trebaju poticati dječji razvoj i kreativnost: birajte one igračke koje zahtijevaju dječji trud, pažnju i maštu – poput kocaka za građenje, umjetničkih setova, društvenih igara, 3d slagalica i sl.
  4. Iskoristite priliku za darivanjem drugih: blagdani su najbolje vrijeme da naučite dijete darivanju; potaknite ga da dio svojih starih igračaka pokloni onima koji ih nemaju, tako razvija empatiju i osjećaj zadovoljstva u dijeljenju.

Što djeci treba?

Najvrjedniji poklon koji dijete može dobiti ovih blagdana ne može se kupiti u trgovini. Vrijeme koje provedete s djetetom u kvalitetnoj igri i zajedničkom druženju je ono što će vaše dijete pamtiti. Iskoristite blagdane za stvaranje i učvršćivanje obiteljskih vrijednosti i tradicije koji će postati dio vašega doma poput: zajedničkog pečenja kolača, izrade božićnih ukrasa, kićenja bora, čitanja priča, igranja društvenih igara ili gledanja božićnih filmova. Kroz zajedničke obiteljske aktivnosti djeca uče suradnji, zajedništvu, pomaganju, osjećaju se sigurno, zaštićeno, voljeno i osnažuje se obiteljska povezanost. Zajedničko vrijeme s djetetom ako je provedeno kvalitetno ostavlja puno dublji trag u djetetovom srcu nego bilo koji poklon.

3

Zamijenite darove uspomenama

Blagdansko vrijeme nije natjecanje u broju poklona, niti tko će dobiti više, bolje i skuplje darove, već prilika za stvaranjem uspomena i jačanjem obiteljske povezanosti. Kada darujete s mjerom, djeci dajete priliku da cijene ono što imaju i uče pravim vrijednostima. Neka najveći dar vašoj obitelji budu zajednički trenuci ispunjeni smijehom, ljubavlju i toplinom doma jer ono što će djeca pamtiti kada odrastu nisu igračke ispod bora, već osjećaj pripadnosti i zajedništva.


Vlatka Rataic

Vlatka Rataić

mag.paed

Vlatka Rataić mag.paed., je magistra pedagogije, s Filozofskog fakulteta u Zagrebu. S naglaskom na pedagogiju ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, te školsku pedagogiju, Vlatkino iskustvo i rad se proteže na sve dječje uzraste. Osobno zastupa stav da se strast za edukacijom i razvoj djece najbolje njeguje i potiče kroz igru i interaktivne aktivnosti, te svoje veliko znanje ulaže i u profesionalni instagram profil @pedagoski_pogled1.

Follow on Instagram

Već ste na mobitelu?

Naručite odmah i Verdi...

...svježe, sočno i netretirano!

dostava ISTI DAN

Verdi Farm Market
Verdi Farm

Firma

OIB: 23568488873

Susedgradska 3

10 000, Zagreb

LMB 1759 Export

Platne metode