Iako ima jos puno istraživanja koje treba obaviti, na putu smo da razumijemo i, nadamo se, spriječimo neke od štetnih učinaka pesticida na ljudsko zdravlje. Kako izvještava, mindbodygreen.com, jedna nova studija zaranja dublje u moguću vezu između pesticida i Parkinsonove bolesti (najbrže rastuće neurološke bolesti na svijetu), s uvjerljivim nalazima koji doprinose našem razumijevanju ovog složenog pitanja.
Prema sažetku istraživanja koje tek treba biti objavljeno, znanstvenici su otkrili da je primjena 14 pesticida od 1992. do 2008. bila snažno povezana s rizikom od Parkinsonove bolesti (PD) u većim dijelovima SAD-a. Konkretno, tri pesticida - simazin (herbicid), lindan (insekticid koji je u međuvremenu zabranjen) i atrazin (herbicid) - imali su najjaču povezanost s PD-om.
"Postoji značajan odnos izloženosti i posljedica između rizika od PD-a i sva tri pesticida", navodi se u istraživanju, što znači da što se više pesticida koristi u zemlji, to je veći rizik od Parkinsonove bolesti među njezinim stanovnicima.
Iako podaci o pojedinačnoj izloženosti nisu analizirani zasebno, ovo istraživanje sugerira da dok ljudi koji rade u poljoprivredi mogu biti izloženiji riziku od negativnih zdravstvenih učinaka zbog izloženosti pesticidima, oni u okolnim područjima također mogu biti pogođeni.
Ovo novo istraživanje bit će predstavljeno na 76. godišnjem sastanku Američke akademije za Neurologiju sljedeći mjesec. To je najnovija studija, jedna od mnogih, koja sugerira da bi izloženost pesticidima mogla biti povezana s rizikom od Parkinsonove bolesti. Jedna studija iz 2011. godine pronašla je vezu između pesticida rotenona i herbicida parakvata i rizika od Parkinsonove bolesti. Znamo da izloženost kemikalijama, općenito, može biti povezana s razvojem Parkinsonove bolesti gotovo 40 godina, od sredine 1980-ih.
Svako novo otkriće daje jasniju sliku o posljedicama kemikalija na ljudski organizam, te naglašavaju da je potrebna posebna pažnja i regulacija u svrhu prevencije bolesti.
Zabrinjavajuće je da su prethodne studije identificirale druge pesticide i herbicide kao potencijalne čimbenike rizika za Parkinsonovu bolest, a postoje stotine pesticida za koje još nije istražena povezanost s bolešću... Potrebno je još mnogo istraživanja kako bi se utvrdili ti odnosi i nadamo se da ćemo potaknuti druge da poduzmu korake ka sprječavanju rizika od bolesti smanjenjem razina ovih pesticida," autorica studije Brittany Krzyzanowski, dr. sc., rekla je u izjavi.
Gledajući kroz prizmu održavanja svjetskog prehrambenog lanca, pesticidi su trenutno ključni za održavanje sistema prehrane. Ipak, studije poput ovih jednako su zastrašujuće i važne, dajući nam dublje razumijevanje kako ove kemikalije mogu dugoročno negativno utjecati na ljudsko zdravlje. Iako postoje koraci koje možete poduzeti kako biste ograničili svoju osobnu izloženost, kao što je suzdržavanje od korištenja kemijskih pesticida u vlastitom domu ili vrtu, stvarna odgovornost pada na tvrtke koje proizvode pesticide kako bi imale više standarde za sigurnost, te na trgovačke lance koji aktivno uvoze hranu izloženu pesticidima.
Nedavna studija rasvijetlila je kako specifični pesticidi, posebice simazin, atrazin i lindan, mogu povećati rizik od Parkinsonove bolesti. Nadajmo se da će ovakva istraživanja pokrenuti strože propise koji štite zajednice od zdravstvenih opasnosti izloženosti pesticidima, osiguravajući zdraviju budućnost za sve, te otvoriti mogućnosti za daljnja istraživanja.
Urednica
Lucija je diplomirani psihoterapeut. Nakon studija, Lucija prelazi u vodjenje službenog X profila fakulteta Sigmund Freud PrivatUniversität Wien, pod @SFU_INT gdje 3 godine vodi marketing, kreira sadržaj, organizira medjunarodna gostovanja i intervjue rektora i profesora (zajedno s novinarima iz New Yorka i Dubai-a), te doprinosi blogu u UK, ‘Counsellors Café’ s novostima iz polja mentalnog zdravlja, iz Beča.
Follow on InstagramVeć ste na mobitelu?
Naručite odmah i Verdi...
...svježe, sočno i netretirano!
dostava ISTI DAN
Verdi Farm MarketFirma
OIB: 23568488873
Susedgradska 3
10 000, Zagreb
LMB 1759 Export
Platne metode