Natrag
Kako kupovati pametno: između cijene i kvalitete domaćih namirnica, što nas je naučio nedavni bojkot u RH?

Kako kupovati pametno: između cijene i kvalitete domaćih namirnica, što nas je naučio nedavni bojkot u RH?

18.03.2025.
4 min
Kupnja namirnica postala je izazov za mnoge potrošače u Hrvatskoj. Prema istraživanju HGK, čak 96% Hrvata vodi računa o cijeni prilikom kupovine hrane i osnovnih potrepština, a cijene su, znamo svi, u zadnje vrijeme otišle u nebo.

Istovremeno, istraživanje GfK pokazuje da 91% potrošača preferira domaće proizvode kada su dostupni, u odnosu na uvozne.

Ova statistika jasno pokazuje da Hrvati žele podržavati domaće proizvođače, no često se suočavaju s problemima: ograničena dostupnost lokalnih proizvoda i visoke cijene.

Zašto domaće voće i povrće često nije dostupno?

Unatoč velikoj želji kupaca da biraju domaće proizvode, često se događa da ih u supermarketima nema. Razlozi za to su brojni:

  • Ograničeni kapaciteti proizvodnje – Mali poljoprivrednici ne mogu uvijek proizvesti dovoljne količine za velike trgovačke lance.
  • Uvjeti distribucije – Većina supermarketa kupuje velike količine voća i povrća od veletrgovaca, koji često uvoze proizvode iz inozemstva.
  • Ugovori s velikim distributerima – Uvozna roba se može kupiti tijekom cijele godine, i velikim lancima je samim time važnije poštivati ugovor s velikim igračima, nego prioritizirati male i domaće proizvođače koji ovise o puno faktora (vrijeme, klimatski uvjeti, nametnici, itd.).

Zašto se u specijaliziranim trgovinama za domaće i zdravo, lokalne namirnice prodaju po 5x većoj cijeni?

Mnogi kupci primjećuju da je domaće voće i povrće često znatno skuplje od uvoznih alternativa – ponekad čak i pet puta skuplje. No, nije uvijek riječ samo o višim troškovima proizvodnje. Supermarketi često dodatno podižu cijene domaćih proizvoda, svjesni da su kupci spremni platiti više za ekološke i lokalne namirnice. Evo kako to funkcionira:

  • Marketinška strategija "premium" cijena – Trgovci domaće proizvode često označavaju kao „ekskluzivne“ ili „ekološke“, opravdavajući tako veće marže, iako ne mora nužno biti razlike u troškovima distribucije u odnosu na uvoznu robu.
  • Iskorištavanje potražnje za lokalnim – Svjesni da čak 91% kupaca preferira domaće, supermarketi koriste tu potražnju kako bi nametnuli više cijene, ne nužno zato što su troškovi proizvodnje veći, nego zato što znaju da su potrošači spremni platiti više.
  • Veće marže na eko i domaće proizvode – Iako domaći proizvođači nerijetko prodaju proizvode po razumnim cijenama, trgovci ih značajno poskupljuju kako bi maksimalizirali profit na segmentu kupaca koji žele zdraviju i održiviju prehranu.
  • Monopol nad distribucijom – Supermarketi često biraju otkupne cijene od malih poljoprivrednika, ali krajnja cijena koju postave na policama ne odražava realne troškove, već priliku za veću zaradu.



Kako pametno kupovati i podržati domaće proizvođače?

Ako želite podržati lokalne proizvođače, ali istovremeno zadržati kontrolu nad troškovima, evo nekoliko savjeta:

  1. Kupujte na tržnicama i izravno od proizvođača – Osim što ćete izbjeći trgovačke marže, često ćete dobiti svježije i kvalitetnije proizvode.
  2. Pratite sezonsku ponudu – Kupnjom voća i povrća u sezoni možete značajno uštedjeti jer su tada cijene niže.
  3. Uključite se u OPG zajednice – Mnogi obiteljski poljoprivredni gospodarstvenici nude dostavu svježih proizvoda direktno kupcima.
  4. Planirajte obroke i kupovinu unaprijed – Pravilnim planiranjem smanjit ćete rasipanje hrane i bolje upravljati budžetom.
  5. Isprobajte zamrzavanje i konzerviranje – Kada su domaće namirnice dostupne po povoljnijim cijenama, kupite veće količine i spremite ih za kasnije.

Iako je cijena i dalje jedan od ključnih faktora pri kupnji hrane, sve veći broj Hrvata svjestan je važnosti podrške domaćoj proizvodnji. Pametnim odabirom, sezonskom kupnjom i povezivanjem s lokalnim proizvođačima moguće je pronaći ravnotežu između kvalitete, cijene i održivosti.

Podržavanjem domaćih poljoprivrednika ne samo da doprinosimo vlastitom zdravlju i prehrani, već i jačamo lokalno gospodarstvo. Zato, sljedeći put kad budete birali između uvoznog i domaćeg, razmislite – može li vaš izbor napraviti razliku?

Već ste na mobitelu?

Naručite odmah i Verdi...

...svježe, sočno i netretirano!

dostava ISTI DAN

Verdi Farm Market
Verdi Farm

Firma

OIB: 23568488873

Susedgradska 3

10 000, Zagreb

LMB 1759 Export

Platne metode