Natrag
Kako „NE MOGU“ može postati „MOGU SAM/A“: poticaji za razvijanje dječje samostalnosti

Kako „NE MOGU“ može postati „MOGU SAM/A“: poticaji za razvijanje dječje samostalnosti

04.11.2024.
3 min
„Sve što može, dijete i mora napraviti samo!“ M. Montessori

Jedan od glavnih ciljeva roditeljstva je odgojiti dijete u samostalnog i odgovornog pojedinca koji će se uspješno nositi s obvezama, koji će se osjećati samopouzdano, sretno i sigurno, te koji će ostvariti puninu svog potencijala odrastanjem. Kako bi to postigli vrlo je važno da, od malih nogu, roditelji potiču djetetovu znatiželju i podržavaju dijete u njegovom istraživanju i otkrivanju jer dijete tako upoznaje svijet koji ga okružuje, uči i usvaja vještine koje su mu potrebne za život.

ZAŠTO JE SAMOSTALNOST TOLIKO VAŽNA?

Samostalnost daje djetetu osjećaj sigurnosti u sebe i vlastite sposobnosti. To znači da kada se dijete nađe u novoj situaciji neće odustati i povući se, već će se osloniti na svoje vještine kako bi riješilo problem ili usvojilo novu vještinu. Samostalnost daje djetetu osjećaj hrabrosti za isprobavanjem novih stvari i nošenjem s izazovima na koje nailazi. Također, djeca koja su naučila samostalno rješavati svoje svakodnevne obaveze (samostalnost u higijeni, oblačenju, rješavanju školskih obaveza, pomaganje u kućanstvu) imaju vrlo visoko samopouzdanje jer se uspješno nose s istima. Samostalnost je vještina koja pomaže djeci da postanu neovisni i uspješni.

Samostalno - 3

Samostalnost pozitivno utječe na emocionalni razvoj djeteta. Dijete lakše regulira vlastite emocije i sigurnije donosi oduke. Djeca koja su samostalna vrlo su snalažljiva jer koriste vlastite sposobnosti i vještine na kreativan način kako bi došla do novih ideja i rješenja. Također, dijete koje ima priliku samostalno istraživati i rješavati probleme na koje nailazi uči se dogovornosti. Dijete koje je uložilo vlastiti trud i samostalno uradilo zadatak osjećat će se uspješno i kompetentno, a svijest da je nešto učinilo samostalno dodatno će pridonijeti njegovom samopouzdanju i ohrabrit će ga da se okuša u novim izazovima.

Samostalno

KAKO POTICATI DJEČJU SAMOSTALNOST?

Često se nalazimo u situacijama kada u želji da pomognemo djetetu, nepotrebno mu priskačemo u pomoć i odrađujemo zadatke umjesto njega. Iako je naša želja bila dobra koliko smo zapravo djetetu pomogli? Nepotrebnim odrađivanjem poslova umjesto djeteta, uskraćujemo mu mogućnost za razvijanjem samostalnosti i učenjem odgovornosti. Kako je dijete maleno ovisno je o brizi i skrbi svojih roditelja, međutim s odrastanjem ta se briga postepeno smanjuje kako dijete razvija potrebne vještine i sposobnosti, a na roditeljima je da ih podržavaju i potiču.

Samostalno - 5

Koliko samostalnosti dopustiti djetetu ovisi o njegovoj dobi, razvojnim mogućnostima i sposobnostima. Ukoliko ne postoje zapreke ili opasnosti da dijete nešto uradi samo, treba mu to i dopustiti.

KAKO RODITELJI POMAŽU RAZVOJU DJEČJE SAMOSTALNOSTI

Samostalnost se ne odvija samo jednom, već je riječ o kontinuiranom procesu koji traje i mijenja se s odrastanjem djeteta. Kako dijete odrasta, raste i potreba za većom samostalnošću. Evo nekoliko prijedloga kako roditelji mogu pomoći djetetu da postane samostalno.

  1. Promatrajte dijete i pružite odgovarajuću podršku
    Vrlo je važno da roditelji promatraju ono što radi dijete i , po potrebi, mu pruže potrebnu podršku, posebice u situacijama kada dijete ne uspijeva doći do željenog rezultata i frustrirano je neuspjehom.
  2. Podijeliti problem na manje dijelove
    Naučite dijete da problem na koji nailazi podijeli u više manjih koraka kako bi lakše došlo do zadovoljavajućeg rješenja. Potaknite ga da pritom razmišlja, analizira, logički zaključuje umjesto da mu ponudite gotovo rješenje. Ukoliko vidite da se dijete muči i ne dolazi do željenog ishoda, ponudite mu nekoliko ideja i prijedloga kako bi problem mogao riješiti.
  3. Prilagodite zadatke dobi i sposobnostima djeteta
    Pripazite da zadatci koji se nalaze pred djetetom budu u skladu s njegovom dobi i sposobnostima kako bi dijete doživjelo uspjeh. Ukoliko dijete kontinuirano doživljava neuspjeh vrlo će brzo odustati od samostalnog rješavanja problema.
  4. Budite primjer
    Dijete mora vidjeti vaše uspjehe, ali i kako se vi nosite s problemima i izazovima.
  5. Pohvalite djetetov trud
    Pohvalite dijete za trud i napor koje je uložilo bez obzira na ishod, dopustite mu da bude samostalno, ne činite sve umjesto djeteta.

Samostalno - 4

Samostalnost nije samo vještina obavljanja poslova, već i način razmišljanja i samostalnog rješavanja različitih problema. Poticanjem samostalnosti dijete gradi pozitivnu sliku o sebi, a svaki neuspjeh, ponovni pokušaj i uspjeh tome pridonose. Važno je s djetetom graditi odnos povjerenja kako bi se ono osjećalo sigurno u sebe i svoje sposobnosti.

Vlatka Rataic

Vlatka Rataić

mag.paed

Vlatka Rataić mag.paed., je magistra pedagogije, s Filozofskog fakulteta u Zagrebu. S naglaskom na pedagogiju ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, te školsku pedagogiju, Vlatkino iskustvo i rad se proteže na sve dječje uzraste. Osobno zastupa stav da se strast za edukacijom i razvoj djece najbolje njeguje i potiče kroz igru i interaktivne aktivnosti, te svoje veliko znanje ulaže i u profesionalni instagram profil @pedagoski_pogled1.

Follow on Instagram

Već ste na mobitelu?

Naručite odmah i Verdi...

...svježe, sočno i netretirano!

dostava ISTI DAN

Verdi Farm Market
Verdi Farm

Firma

OIB: 23568488873

Susedgradska 3

10 000, Zagreb

LMB 1759 Export

Platne metode