Bilo da se radi o ispucalim vrhovima, suhoj kosi ili gubitku sjaja, postoje učinkoviti načini kako vratiti zdravlje kose.
Spavanje na svilenoj jastučnici može smanjiti trenje koje uzrokuje lomljenje kose. Prema istraživanjima, svila je nježnija prema kosi od pamuka, smanjujući statički elektricitet i frizzy efekt. Također, svilene gumice za kosu mogu spriječiti nastanak nabora i oštećenja prilikom vezanja kose, što je osobito korisno za žene s dugom kosom (Izvor: Journal of Dermatology).
Za zdravu kosu ključno je koristiti pravu tehniku češljanja. Brzo i grubo češljanje kose, pogotovo kada je mokra, može dovesti do dodatnog oštećenja. Umjesto toga, koristite češljeve sa širokim zupcima ili četke s fleksibilnim vlaknima. Četkanje od vrhova prema korijenu smanjuje lomljenje i čini kosu zdravijom.
Jedan od najvažnijih koraka u njezi oštećene kose je obnova suhog i ispucalog kraja. Redovito šišanje može značajno smanjiti daljnje oštećenje i potaknuti rast kose. Također, korištenje seruma za kosu može pomoći u obnavljanju suhih vrhova i smanjenju frizzy kose. Sastojci poput arganovog i jojobinog ulja mogu duboko hidratizirati kosu i vratiti joj mekoću (Izvor: International Journal of Cosmetic Science).
Prečesto pranje kose može ukloniti prirodna ulja koja je štite od vanjskih utjecaja, čineći je suhom i lomljivom. Preporučuje se pranje kose 2-3 puta tjedno, uz korištenje blagih, hidratantnih šampona koji sadrže prirodne sastojke poput aloe vera i kamilice. Ovi sastojci pomažu održati ravnotežu vlage, čineći kosu zdravijom i manje sklonom oštećenju.
Regenerator je ključan za hidrataciju i obnovu kose. Potražite proizvode koji sadrže hranjiva ulja poput avokada, jojobe i shea maslaca. Ovi sastojci obnavljaju strukturu kose, čineći je mekšom i manje sklonom oštećenju. Za najbolje rezultate, regenerator nanosite na vrhove i ostavite da djeluje nekoliko minuta prije ispiranja.
Iako su sušila za kosu, pegle i uvijači neizbježni u modernoj rutini njege kose, pretjerana izloženost visokim temperaturama može ozbiljno oštetiti kosu. Preporučuje se korištenje toplinskih uređaja na nižim temperaturama i obavezno korištenje proizvoda za zaštitu od topline - ovi sprejevi stvaraju zaštitni sloj koji smanjuje štetne učinke toplinskog oblikovanja (Izvor: Journal of Cosmetic Dermatology).
Kada god je moguće, dajte kosi da se osuši na zraku. Iako je to možda sporiji način, duža izloženost visokim temperaturama može oštetiti vlakna kose. Sušenje na zraku također smanjuje rizik od dehidracije kose, što može uzrokovati lomljenje i suhoću.
Zamijenite obični pamuk za mikrovlaknastu tkaninu koja je nježnija prema kosi i upija vlagu brže nego obični ručnici. Time smanjujete rizik od oštećenja i sprječavate prekomjerno trljanje, što može uzrokovati lomljenje kose.
Prije upotrebe bilo kojeg toplinskog uređaja, obavezno nanesite hidratantni sprej koji štiti kosu od topline. Hidratantni sprejevi sa sastojcima poput glicerina i pantenola pružaju kosi potrebnu vlagu i čine je manje podložnom lomljenju. Također, redovita hidratacija kose kod kuće uz maske može spriječiti daljnje oštećenje i poboljšati strukturu kose.
Bojenje kose može povećati oštećenja, pa je preporučljivo produžiti vrijeme između tretmana kako bi kosa imala vremena za oporavak. Preporučuje se korištenje boja koje ne sadrže agresivne kemikalije, poput amonijaka, te odabir onih koje njeguju kosu dok ju tretirate.
Obnavljanje oštećene kose zahtijeva strpljenje i dosljednost. Uzimajući u obzir ove savjete i koristeći proizvode koji su nježni prema vašoj kosi, možete značajno poboljšati njezino zdravlje i izgled. S pravilnom njegom i zaštitom, vaša kosa će postati zdravija, sjajnija i otpornija na buduće oštećenje.
Već ste na mobitelu?
Naručite odmah i Verdi...
...svježe, sočno i netretirano!
dostava ISTI DAN
Verdi Farm MarketFirma
OIB: 23568488873
Susedgradska 3
10 000, Zagreb
LMB 1759 Export
Platne metode