Natrag
Odgovornosti od malih nogu: kako djeca mogu biti vrijedni pomagači u obiteljskom domu?

Odgovornosti od malih nogu: kako djeca mogu biti vrijedni pomagači u obiteljskom domu?

14.10.2024.
4 min
Djeca se osjećaju dobro i korisno kad pomažu obitelji u svakodnevnom obavljanju kućanskih poslova, a pritom se uče odgovornosti i samostalnosti.

Možda se čini zastrašujuće pustiti dijete da rukuje krpom ili metlom ili da posprema suđe međutim što dijete ranije počne vježbati svoje vještine na jednostavnijim zadatcima, lakše će steći navike koje će mu koristiti čitav život.


Kada je pravo vrijeme da djeca počnu raditi kućanske poslove?

Često se roditelji pitaju kada je pravo vrijeme da dijete uključe u kućanske poslove. Ponekad im se čini da su djeca premala, da to rade samostalno, zato što sve vrlo brzo završi u još većem neredu i kaosu, koji moraju ponovno sami očistiti i pospremiti. To je ujedno i jedan od primarnih razloga prekasnog uvođenja kućanskih poslova u dio dječje rutine. Učenje i usvajanje novih vještina je uvijek "neuredno" i nespretno. Sjetite se samo kada je dijete tek naučilo hodati ili voziti bicikl. U početku je padalo, rušilo stvari, uneredilo odjeću dok nije naučilo stabilno stajati, odnosno okretati pedale i držati bicikl. Ako vaše dijete zna kako igrati igrice na tabletu, može naučiti i kako upaliti perilicu za suđe.

Djeca s dvije ili tri godine već mogu postati pravi mali pomagači u kući i sudjelovati u obavljanju jednostavnijih kućanskih poslova. Dijete u toj dobi promatra ono što rade roditelji, oni su mu primarni model oponašanja i učenja u svijetu, pa zašto im onda ne dopustiti da pomognu čistiti, pospremati, slagati ili kuhati? Uz malo mašte kućanski poslovi djeci postaju još jedna zabavna igra, pritom je važno da sve ono što rade bude u skladu s njihovim razvojnim mogućnostima i individualnim sposobnostima

Kako kućanske poslove pretvoriti u dio svakodnevne rutine?

Kada je riječ o mlađoj djeci (vrtićkog uzrasta) ona će prvo promatrati vas i vaše pokrete, a onda će, uz vaše upute i pomoć sama početi sudjelovati u aktivnosti. U početku, uvedite jedan zadatak dnevno i izdvojite vrijeme da pokažete i vježbate s djetetom kako zadatak treba biti obavljen. Kao roditelj, pratite napredak djeteta kako bi on postao dio njegove rutine, a s vremenom proširite i uvodite nove zadatke. Konkretizirajte poslove i budite jasni. Umjesto „Pospremi svoju sobu“ navedite konkretne zadatke: igračke stavi u kutiju, obriši radni stol, knjige odloži na policu.
Kod starije djece (školskog uzrasta) korisno je kućanske poslove pretvoriti u dio svakodnevne obiteljske rutine. Djecu uključite u kreiranje rasporeda i prilagodite poslove njihovim interesima i vještinama, primjerice dok brišu prašinu ili pospremaju sobu mogu slušati omiljenu glazbu. Adolescentima je vrlo važno ponuditi slobodu izbora koji će kućanski posao obavljati jer će biti motiviraniji za njega ako su sudjelovali u samom procesu odlučivanja. Također, kao roditelj morate biti primjer svojoj djeci i sami redovito obavljati kućanske poslove. Ako djeca vide da svi članovi obitelji sudjeluju, lakše će prihvatiti obvezu.

Pohvala je ključ: kako motivirati male pomoćnike

U situacijama kada nije sve napravljeno onako kako ste si zamislili svejedno iskoristite priliku da pohvalite dijete za trud koje je uložilo. S vremenom će uz vaše stalne poticaje, usavršit svoje radne vještine. Nastojte ne popravljati i ne prigovarati djetetu na obavljene zadatke jer će vrlo brzo izgubiti volju i želju.

Zajednički rad, snažnija obitelj: prednosti uključivanja djece u kućanske poslove

Kada zajedno s djetetom obavljate kućanske poslovne, ne samo da ga učite odgovornosti, već se dijete osjeća korisno i ponosno na svoj doprinos. Osim što djeca kroz kućanske poslove usvajaju vrlo važne životne vještine, zajednički rad i suradnja svih članova obitelji osnažuju obiteljsku povezanost.

Učenje kako živjeti i raditi zajedno kao obitelj neprocjenjiv je dio odgoja – zato ne zaboravite uključiti djecu u zajedničke aktivnosti!

Vlatka Rataic

Vlatka Rataić

mag.paed

Vlatka Rataić mag.paed., je magistra pedagogije, s Filozofskog fakulteta u Zagrebu. S naglaskom na pedagogiju ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, te školsku pedagogiju, Vlatkino iskustvo i rad se proteže na sve dječje uzraste. Osobno zastupa stav da se strast za edukacijom i razvoj djece najbolje njeguje i potiče kroz igru i interaktivne aktivnosti, te svoje veliko znanje ulaže i u profesionalni instagram profil @pedagoski_pogled1.

Follow on Instagram

Već ste na mobitelu?

Naručite odmah i Verdi...

...svježe, sočno i netretirano!

dostava ISTI DAN

Verdi Farm Market
Verdi Farm

Firma

OIB: 23568488873

Susedgradska 3

10 000, Zagreb

LMB 1759 Export

Platne metode