Natrag
Socijalni wellness: zašto smo svi sami i usamljeni u digitalnom dobu?

Socijalni wellness: zašto smo svi sami i usamljeni u digitalnom dobu?

04.04.2025.
5 min
U svijetu koji je sve više povezan digitalnim kanalima, osjećaj socijalne povezanosti postaje složeniji nego ikad.

Unatoč stalnoj dostupnosti online komunikacije, mnogi se osjećaju izolirano, što pokazuju i najnovija istraživanja iz područja psihologije i sociologije. Pandemija COVID-19 dodatno je produbila osjećaj usamljenosti i promijenila način na koji gradimo i održavamo društvene odnose. Kako pronaći ravnotežu između virtualne i stvarne povezanosti te izgraditi kvalitetne odnose u post-pandemijskom svijetu?

Što je socijalni wellness i zašto je važan?

Socijalni wellness odnosi se na sposobnost stvaranja i održavanja kvalitetnih međuljudskih odnosa, osjećaja pripadnosti te izgradnju snažne zajednice. Znanstvena istraživanja pokazuju da osobe s razvijenim socijalnim wellnessom imaju nižu razinu stresa, bolje mentalno zdravlje i veću životnu sreću. Prema studiji objavljenoj u Journal of Social and Personal Relationships (2023), snažne društvene veze pridonose dugovječnosti i smanjuju rizik od depresije i anksioznosti. No upravo se generacije Z i milenijalci, koji su odrasli uz tehnologiju i društvene mreže, često bore s osjećajem izolacije.

Post-covid učinci: Jesmo li usamljeniji nego prije?

Pandemija je drastično utjecala na socijalne interakcije. Studija objavljena u časopisu American Psychologist (2023) pokazala je da su se razine usamljenosti značajno povećale među mladima nakon pandemije. Mnogima je rad od kuće postao norma, a spontani susreti s prijateljima zamijenjeni su Zoom pozivima. Istovremeno, strah od propuštanja (FOMO) intenzivirao se kroz društvene mreže, stvarajući iluziju da su svi drugi društveno aktivniji i sretniji.

Kako poboljšati socijalni wellness?

Iako je izazovno ponovno izgraditi snažne društvene veze, postoji nekoliko ključnih koraka koji mogu pomoći:

  1. Osvijestite svoje društvene potrebe – Jeste li introvertirani i trebate manji, ali dublji krug prijatelja, ili volite često biti u društvu? Prilagodite svoj društveni život vlastitim potrebama.
  2. Uključite se u zajednicu – Volontiranje, sudjelovanje u lokalnim grupama ili sportskim aktivnostima može vam pomoći da se osjećate povezano.
  3. Postavite granice u korištenju društvenih mreža – Umjesto beskonačnog skrolanja kroz savršene slike drugih, usmjerite se na stvarne interakcije i osobne susrete.
  4. Prakticirajte zahvalnost u odnosima – Umjesto da se fokusirate na ono što nemate, cijenite i njegujte odnose koje već imate.
  5. Radite na komunikacijskim vještinama – Iskrena i otvorena komunikacija ključna je za dublje odnose. Naučite kako izražavati emocije i postavljati zdrave granice.
  6. Shvatite da su društvene veze temeljna ljudska potreba – Prema teoriji samodeterminacije (Deci & Ryan, 2000), potreba za povezanošću jednako je važna kao i potreba za autonomijom i kompetencijom. Aktivno ulaganje u odnose može značajno poboljšati cjelokupno blagostanje.

Budite proaktivni u izgradnji veza

Socijalni wellness nije nešto što se događa samo od sebe – potrebno je aktivno raditi na njemu. Iako su online alati korisni, oni ne mogu zamijeniti prave, autentične odnose. Ulaganjem u stvarne interakcije i zajednicu, gradimo zdraviji i ispunjeniji društveni život. U post-covid eri, važno je prepoznati vrijednost istinske povezanosti i raditi na njenom jačanju – jer upravo su kvalitetni odnosi ključ sretnog i ispunjenog života.

Već ste na mobitelu?

Naručite odmah i Verdi...

...svježe, sočno i netretirano!

dostava ISTI DAN

Verdi Farm Market
Verdi Farm

Firma

OIB: 23568488873

Susedgradska 3

10 000, Zagreb

LMB 1759 Export

Platne metode